Сторінки

пʼятниця, 29 квітня 2016 р.

Всеукраїнський семінар «Кузня захисників України» - чергова цеглинка у спільну перемогу

22 – 24 квітня у Білій Церкві (Київська область)  керівник Центру військово-патріотичного виховання Самооборони «Галичина» С.Хараху у складі групи керівників та представниками військово-патріотичних клубів, об’єднань учасників АТО та молодіжних організацій Львівщини взяли участь у Всеукраїнському семінарі «Кузня захисників України». Захід був організований Міністерством молоді і спорту спільно із управлінням молоді та спорту Київської ОДА та «Всеукраїнським об’єднанням військово-патріотичних організацій». Мета заходу – узагальнення та популяризація кращого досвіду військово-патріотичного виховання молоді в регіонах Україні. Участь у семінарі взяли більше 80 учасників із 23 областей України. Від нашої області  поїхали представники Самооборони, Молодіжного націоналістичного конгресу  та представник Спілки учасників бойових дій «Асоціація Комбатантів».
Емблема семінару
Знаковою є статистика учасників, адже вона показує наскільки широка палітра організацій та структур, яким потрібна та цікава тема військово-патріотичного виховання. Отже, професійних педагогів, які працюють у школах вчителями Захисту Вітчизни було 7. Третина учасників – це ветерани-учасники бойових дій, більше половини – це колишні військові. Присутніми були ветерани добробатів – «Айдару», «Азову», «Кривбасу». Більше половини організацій це військово-спортивний напрямок. Близько 10 – туристично-краєзнавчі та скаутські, більше 15 – націоналістичні. Назви організацій пречудові – у списку від ГО « Молодіжна Ліга Майбутніх поліцейських» до Православної військово-патріотичної організації - Школи імені цесаревича Олексія. Люди різного віку – і юні і сивочолі.  На лекції, яку провів начальник відділу національно-патріотичного виховання Мінмолодьспорту ветеран АТО Микола Ляхович, на тему «Формування національно-патріотичної і оборонної свідомості молоді» ми почули таку слушну думку: «Перш, ніж давати молоді мілітарні знання, ми повинні сформувати національну свідомість, громадянську відповідальність та повагу до українських самобутних цінностей, зокрема мови і культури, а також популяризувати серед підростаючого покоління стандарти країн НАТО». Він також звернув увагу на патріотичну складову у такому аспекті громадської організації як її назва та бренд. Чудово і патріотично звучали організації і клуби «Спас», «Пласт», «Галичина», «Патріот», «Воїн», «Джура», «Дозір «Крук», «Характерник», «Козацтво Запорізьке», «Гайдамацька Січ», «Героїв Крут».  Але це менше половини організацій.
Презентація Пласту
Тепер про зміст семінару. Захід був масштабним. Найцікавішим були презентації організацій, атмосфера семінару та неформальне спілкування, для якого втім організатори майже не залишили вільного часу, бо заняття тривали з 9.00 до 22 і далі. Презентували роботу не всі організації, деякі просто вийшли розповісти про себе і свої плани без відео та фотоматеріалів. Досвід організацій було видна за якістю медійних моментів у представленні своєї роботи. Інноваційним була презентація нашого Центру Самооборони адже ми діємо як експертна група патріотів-волонтерів, які живуть польовим життям не потребуючи приміщення та постійної групи дітей чи молоді, виготовляють інформаційний продукт та генерують різні проекти військово-патріотичного змісту. Останній проект Центру Самооборони «Галичина» також був представлений на презентації – забезпечення військово-тактичних занять з учнями та допризовною молоддю копіями вітчизняних штурмових гвинтівок «Форт-221». Їх наразі виготовляють самооборонівці з трьох шарів фанери, але технологія дозволяє виготовлення з пластику. Це практичне рішення військово-патріотичної проблеми на заняттях Захисту Вітчизни, бо радянське майно, в т.ч. і дерев’яні автомати АК, є на 80% втраченим у школах і є морально застарілим в умовах сучасних видів українського озброєння. Для учасників заходу проводилися теоретичні і практичні заняття щодо методів національно-патріотичного виховання, українського впоряду і церемоніалів, школи виживання як основи загартування молоді, домедичної підготовки та новітніх аспектів військової підготовки за стандартами НАТО, фізичного загартування через військовий рукопашний бій, психологічні та педагогічні заняття. Було обговорено поетапні кроки, необхідні для розвитку військово-патріотичного виховання, створення військово-патріотичних осередків в регіонах України. Також відбувалися тактичні навчання з використанням пейнтбольного обладнання.
На заняттях з тактичної медицини
Щось було цікавим, щось викликало інколи дискусії. Тренерсько-викладацький склад був доволі високим, що потішило, бо часто офіційні семінари бувають формальними та нецікавими.
Заняття з рукопашу проводить вчитель Захисту Вітчизни,
один з організаторів семінару Ю. Пустовій 
В останній день учасники висловлювали свої враження та побажання.  Керівник Центру «Галичина» подякував за те, що всі мали можливість оцінити, що з таким обсягом військово-патріотичної роботи, яку ми змогли побачити в регіонах України, за майбутнє нашої держави можна бути спокійними. Також наш досвід роботи зі школами дав можливість викласти конкретні поради присутнім щодо того, щоб їх приймали у школах та надавали приміщення. Оскільки найбільшого обговорення набула тема Товариства сприяння оборонi України, то С.Хараху порадив не боротись з цим пострадянським монстром, оскільки це забирає час і зусилля, а всі посттоталітарні структури повинні від нашої громадської діяльності самі розвалитись в умовах нового напрямку розвитку держави.  
На завершення семінару представники військово-патріотичного руху зі всієї України на центральній площі міста вшанували пам’ять загиблих воїнів АТО та були нагороджені іменними сертифікатами. Учасники заходу також висловили надію та побажання щодо проведення подібних семінарів у наступних роках. 
Всеукраїнський семінар «Кузня захисників України» став ще одною успішною тактичною операцією у нашій спільній справі на шляху до перемоги українців над внутрішніми та зовнішніми ворогами. Слава Україні!






Боремось з російською пропагандою!

29 квітня 2016 року керівник Центру "Галичина" С.Хараху  виступив на передачі Радіо Свобода, яка присвячувалась боротьбі з російською пропагандою в українських школах. Для необізнаних ця проблема ніби незначна. А для військкоматів все інакше. Після прямого ефіру керівник Центру відвідав один з львівських військкоматів, де окрім всього з'ясував, що на тисячу повісток розісланих військово-зобов'язаним, відгукнулось лише 5!!! І тільки двоє з них що називається ГОДНІ! Про який патріотизм можна говорити? І одна з причин - приховані або відкриті сепаратисти та проросійські вчителі в школах.
Радіопередача про сепарів у школах України

четвер, 28 квітня 2016 р.

Цікавий брифінг патріотів. Центр "Галичина" рекомендує!

Пряма трансляція відбулася 23 груд. 2015 р.

З метою консолідації зусиль у галузі патріотичного виховання молоді діючі клуби військово-патріотичного виховання Київщини, Полтавщини, Харківщини, Луганщини, Житомирщини, Тернопільщини і Херсонщини об’єднуються воєдино з метою реалізації спільних завдань по підготовці молоді до захисту України від військової агресії з боку інших держав і якісної реалізації державної стратегії, концепції і програми національно-патріотичного виховання в України та розгалуженню мережі військово-патріотичного руху.Відеозапис

Треба боротись з совдепією та сепарським кадрами у військовій освіті!

Моя розповідь колегам-педагогам та друзям про вчорашню лекцію та дискусії з офіцерами-вихователями викликали у них однозначну реакцію - потрібні кардинальні зміни! Пиши доповідну, розкажи це громадськості. Я сказав, що пост вже є на сторінках Центру. А тепер є вже і доповідна. Потрібні НОВІ ВИХОВАТЕЛІ майбутніх командирів українського війська!

Директору департаменту освіти і науки
Львівської обласної державної адміністрації 
п. О. Небожук

Доповідна

27 квітня 2016 року на запрошення керівництва ЛОІППО я прочитав дві лекції на курсах підвищення кваліфікації для офіцерів-вихователів Ліцею імені Героїв Крут у місті Львові. Теми лекції були «Військово-патріотичне виховання. Мілітарна культура українців» та «Історія українсько-російської війни 2014-16 років». В ході занять під час обговорень та дискусій я побачив різко критичне ставлення до програм з навчально-виховної роботи, необізнаність з концепцією національно-патріотичного виховання та методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України з даного питання. Я також звернув увагу на те, що офіцери державного навчального закладу ставляться вкрай негативно до українського Президента та Уряду, які з їх слів, мало або недостатньо роблять для відбудови українського війська, служать олігархічним інтересам. Також я почув і про неповагу до Міністра оборони генерала С. Полторака у зв’язку з його працею у Національній Гвардії та МВС. Вважаю, що політичні погляди, які висловили офіцери та вихователі Ліцею, є неприпустимим як у навчальному процесі на курсах підвищення кваліфікації так і у повсякденному виховному процесі у навчальному закладі. Також вважаю, що стан з національно-патріотичним вихованням у Ліцеї є незадовільний з огляду на відсутність педагогічної освіти та низький рівень патріотизму, який виявили слухачі під час лекцій з даної тематики. Такий стан справ шкодить формуванню у випускників Ліцею високого рівня національної свідомості та патріотичних почуттів.

Заступник директора Класичної гімназії
при ЛНУ ім. Івана Франка,
керівник Центру військово-патріотичного
виховання Самооборони «Галичина»

С. Хараху


середа, 27 квітня 2016 р.

Самооборона читає лекції викладачам Ліцею Героїв Крут

Сьогодні мав дві пари для вихователів в Ліцеї Героїв Крут у Львові. Сидять сиві майори-полковники, які є типу наставниками українських юнаків, які вирішили себе присвятити армії, хочуть підвищити свою … «педагогічну» кваліфікацію. Питаюсь, хто має педагогічну освіту. Ніхто! Добре, теми лекцій я їм о 7 ранку за кавою підготував «Військово-патріотичне виховання і мілітарна культура» і «Історія україно-російської війни».  Я презентував Центр військово-патріотичного виховання Самооборони «Галичина». Але публіка цікава! По-перше їм всі винні – від Уряду і Президента (кажу Полторак ніби класний міністр, а мені – він мент, а не військовий, його ніхто не поважає!), до мера і кожного, хто їх прийшов вчити. Вірус радянської армії сидить глибоко в мізках і фіг звідти його виколупаєш. Ясно, викладати мені, без погон, для такої аудиторії було не просто. Дискусії були на рівні армію розграбували, нічого не дають, НАТО то все на словах і нафіг нада, у нас не війна, а АТО – що ти нам тут розказуєш. Один (єдиний, хто молодший і був у АТО) мені, а чого це ти такий патріот, а не на фронті. Ну, цей думав мене взяти голосом і обламався, потім сидів тихо. Я вже аж сказав: «Ми що тут з вами ху….ми міряємось?». Попустило мужичків. А були полковники, які вирішили поговорити про наболіле. І якось у розмові я злапав себе на думці – стоп, я тут не лекцію веду, а якийсь реабілітаційний курс у вояків, які залізли у освіту без освіти, і мають величезний комплекс меншовартості. ЇХ АРМІЮ РОЗВАЛИЛИ, ЇМ ОБІЦЯЮТЬ і НЕ ДАЮТЬ, ДЕРЖАВА НІЧОГО НЕ РОБИТЬ для них – військових. І тут мене понесло. Кажу спецом так, що я працював у зоні (48 колонія), так там на виборах президента голосували як скаже адміністрація - всі 100% за Яника, в армії голосували 90% за Яника на виборах. Ви можете собі уявити, що високоморальний офіцери з офіцерською честю голосує за колишнього зека та ворюгу і служку Путіна. Мовчать охфіцери. Давайте, кажу, я не буду вашим психотерапевтом. А тепер про війну росії проти України. Підняли питання і зради і генералів-зрадників і знову у них полізли комплекси. Слава Богу, що ніхто не підтримав путіна. Жесть які вони вихователі патріотів України! Після мене зайшов сивий чоловік з довгим волоссям і хвостиком на маківці, виявляється, лектор на тему «Режисура і акторське мистецтво». Я йому побажав успіху, бо якщо аудиторія не готова вчитись через те, що вони вже все знають або це нам нафіг нада, почуваєш себе як той, хто бісер кидає… Величезне провалля між тими військовими, хто був зі мною на семінарі «Кузня захисників Вітчизни» і цими вояками, тими, хто хоче змін і є їх рушієм, і тими, хто тупо любить армію, своє робоче місце, та свій колектив, який живе за стандартним розпорядком, нехай і пострадянським та абсурдним розпорядком. Вже на виході мене наздогнав один підполковник та попросив не ображатись на колег. Я йому кажу, ми ж не діти вже, щоб ображатись, я робив все що міг, щоб передати щось нове. І цей офіцер попросив розібратись … САМООБОРОНІ з військоматами, бо туди понапхались старі мусора, які нічого не вміють робити як брати хабарі. Ну, що тут скажеш! Громадські активісти мають ВСЕ робити, а решта що? Я сказав просто, що зараз роблю те, що у мене виходить найкраще – виховую молодь. І зосереджують на цьому. А вас прошу – робіть і ви на своєму місці те, що можете найкраще. На тому і потиснули один одному руки.   

понеділок, 25 квітня 2016 р.

Новий проект Центру "Галичина" - макети зброї українського виробництва

Масогабаритний макет АКМС та дерев'яний Форт-221
На Всеукраїнському семінарі військово-патріотичних клубів та фахівців з патріотичного виховання «Кузня захисників України», що проходив з 22 по 24 квітня 2016 року за підтримки Міністерства молоді та спорту у співпраці з управлінням молоді та спорту Київської облдержадміністрації та Військово-спортивний клубом «Каскад», ми представили новий проект Самооборони - деревяні макети штурмової гвинтівки Форт-221. Він повинен замінити макети АК-47 у школах, які вирішили працювати за сучасними методиками та з сучасною зброєю. Нагадуємо, що новими штурмовими гвинтівками українського виробництва Форт-221 вже озброєні  1-а бригада швидкого реагування Нацгвардії, деякі інші підрозділи, а також підрозділи ССО (Сил спеціальних операцій) ЗСУ.

субота, 23 квітня 2016 р.

Презентація Центру "Галичина" в Києві

Керівник Центру Самооборони "Галичина"С.Хараху виступив перед учасниками всеукраїнського семінару "Кузня Захисників України", який проходить у м. Біла Церква та зібрав 80 лідерів патріотичних організацій і клубів України, з відеопрезентацією та поділився методикою роботи. Презентація Центру тут

понеділок, 18 квітня 2016 р.

Тримайте РАО сухим!

Щойно прийшов мені на виконання лист з військомату у Львові. Увага, (лайливе слово :) ), подати дані про РАО та інженерне майно! Стоять люди, які в освіті вже купу років пропрацювали, відслужили у війську, тренують допризовну молодь та організовують військово-патріотичні вишколи, і як барани НЕ ЗНАЮТЬ, що таке РАО в школі! Телефоную, підполковнику у військомат і лагідно так питаюсь, що за хрінь така РАО? Там-пара-рам - ракетно-артилерійське озброєння! І де - в школах Львова, де жодного Калаша не видав віськомат за всі роки не тільки війни з російськими найманцями та військом, але і за попередні 25 років. Також мені стало відомо, що військомат має навчальний Калаш та ручний кулемет РКК та може на своїй базі провести навчання, бо виносити не можна та передавати в школи також. Телефоную у обласну освіту, яка відправила запит у Міністерство освіти щодо роз'яснення, скільки навчальних макетів АК повинно бути у школі. Вже майже ДВА місяці відсутня відповідь щодо цього питання!
Нас, волонтерів та громадських активістів можна назвати диваками, бо та робота, яку ми робимо виглядає такою, яка владі не потрібна. От питаюсь у відповідальної особи військомату, чи знають у військоматі про те, в якій школі Львова можна позичити для занять макет АК. Ті чиновники, які вимагають від нам звіт про РАО (знову лайка!), мені відповідають, що НЕМАЄ в школах АК! Я знову кажу лагідно у трубку телефону, а мені сорока на хвості принесла, що кілька шкіл мають. Нєт єво! - була відповідь. Владу НЕ ЦІКАВИТЬ, що волонтери, фанати своєї справи та ветерани вже давно забезпечили кілька шкіл навчальними макетами АК! Їм байдуже що наш Центр Самооборони вже другий рік позичає навчальну зброю до шкіл Львівщини! Звісно, є виключення серед дерслужбовців. Три дні тому мав розмову з вже тепер екс-міністром освіти С.Квітом щодо стану з викладанням предмету Захист Вітчизни і на моє запитання про когось ПРИТОМНОГО у Міністерстві, хто би міг вплинути на ситуацію, Квіт назвав П.Хобзея. Цей досвідчений освітянин зі Львова зараз є заступником Міністра освіти. Що ж поборемось і на його рівні, якщо обласні чиновники пробуксовують. Тримайте РАО сухим! Слава Україні!
Деякі школи мають таке майно. А військомати не знають!

четвер, 14 квітня 2016 р.

Закликаємо до суспільного обговорення та активної позиції громади. Декомунізація історії українського війська

На сайті Міноборони історія українських збройних сил завершується 2011 роком. Історичній дискурс щодо подій 2013-2016 року ще потребує наукового аналізу та методичного опрацювання для спеціалістів освіти. Але вже два роки війни з Росією та бойовиками вчителі Захисту Вітчизни не мають жодних рекомендацій як висвітлювати історію самої армії, як говорити про різні аспекти наших перемог та поразок. Саме тому Центр Самооборони Галичина звернувся через політиків-патріотів Львівщини до влади, щоб не тільки поодинокі вчителі-ентузіасти  намагались пояснити звідки виходять здорові корені українського мілітарного духу та героїзму всіх воєн на українських землях, але це стало політикою всієї держави. Ми звернулись з листом про переосмислення історії Українського війська до головного держчиновника Львівщини п. Синютки. Чекаємо на реакцію.

вівторок, 5 квітня 2016 р.

Сучасна українська зброя - тема, яку найбільше просять вчителі ЗВ та інструктори на вишколи

Три заняття, які провів для вчителів Захисту Вітчизни Львівської області керівник Центру «Галичина» впродовж лютого та березня 2016 року виявило окрім проблемних питань освітянської громади в напрямку військово-патріотичної роботи, так і напрямки просвітницької та вишкільної діяльності Самооборони. Найбільше зацікавлення у вчителів викликала інформація про сучасну українську зброю. Тому ми подаємо розробку уроку на цю тему.
Тема уроку: Сучасна українська зброя 
Структура уроку
І.Організаційний етап......................................................................................2 хв.
ІІ. Тренування особового складу....................................................................2 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.........7 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу........................................................................30 хв.
1. Укроборонпром – що це?
2. Види українського озброєння.
3. Коли українська армія стане сучасною.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів .......... 2 хв.
VI. Підбиття підсумків уроку.......................................................................... 1 хв.
VII. Домашнє завдання.................................................................................... 1 хв.
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Шикування особового складу (двошеренговий стрій).
2. Привітання та доповідь викладачу.
3. Перевірка готовності до заняття.
II. Тренування особового складу. Стройові вправи з навчальною зброєю.
III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1. Опитуваним особового складу (узагальненим знань, отриманих на минулому занятті).
2. Фронтальна бесіда з елементами бесіди за темою «Які види зброї найчастіше просять на фронтах АТО бійці українських військових підрозділів від держави та від волонтерів?»
3. Оголошення теми та навчально-виховної мети заняття.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Укроборонпром – що це?
На момент відновлення незалежності України на її території було зосереджено близько 30% потужностей військово-промислового комплексу СРСР (загальною кількістю приблизно 2000 підприємств та організацій, в яких працювало більше 700 тис. чол.). Загальна криза на пострадянському просторі вдарила і по підприємствам військової сфери. Кількість підприємств скоротилась в десятки раз. Однак економічні та політичні переваги цих підприємств змусили лідерів українського уряду зберегти та розвивати військові підприємства.
У 2010 році був створений Державний концерн “Укроборонпром” в якості органу управління підприємствами оборонно-промислового комплексу. Це об’єднання багатопрофільних підприємств різних галузей оборонної промисловості України.
До складу Концерну увійшли підприємства, які здійснюють господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів, а також беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами.
На сьогодні ДК «Укроборонпром» об’єднує більше 100 підприємств-учасників у 5 основних галузях оборонної промисловості, зокрема, у розробці та виготовленні озброєння та техніки, науковій діяльності та експортно-імпортних операціях.
«Укроборонпром» має більше 10 конструкторських бюро, які займаються розробкою, проектуванням та дослідженнями, завдяки яким Концерн впроваджує нові рішення та інновації.
У Концерні працює близько 80 000 висококваліфікованих співробітників, більшість з яких має вищі наукові ступені в галузі машинобудування, прикладної математики, фізики і т.д.
Розуміючи, що інновації вимагають кваліфікованих, освічених фахівців, керівництво Концерну ініціювало довгострокове співробітництво підприємств з провідними навчальними закладами країни, перелік яких постійно збільшується.
Концерн поглиблює співпрацю з українськими підприємствами, посилюючи внутрішню кооперацію вітчизняних виробників, та розширює коло іноземних партнерів.
«Укроборонпром» має уповноважених державою постачальників ОВТ, які забезпечують зовнішньоекономічні операції з продукцією військового призначення та подвійного використання в інтересах Збройних Сил України та інших військових формувань.
Керівництво Концерну розробило перспективну модель галузевих кластерів з чіткою спеціалізацією та замкненим циклом виробництва до фінального продукту.
У Львівській області представлені наступні підприємства Укроборонпрому:
ДП “ЛЬВІВСЬКИЙ РАДІОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД”
ДП “ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АВІАЦІЙНО-РЕМОНТНИЙ ЗАВОД”
ДП “ЛЬВІВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД”
ДП “ЛЬВІВСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ РАДІОТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ”
ДЕРЖАВНЕ НАУКОВО-ДОСЛІДНЕ ПІДПРИЄМСТВО “КОНЕКС”
ДП “ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЗАВОД “ЛОРТА”.
На окупованих територіях до рук бойовиків та російських військ потрапили близько 11 підприємств «Укроборонпрому». Частина з них вже демонтована та фактично вкрадена, бо вивезена на територію Росії.
Укрспецекспорт — головна компанія концерну, відповідальна за продаж озброєнь,— у першому півріччі 2015‑го збільшила чистий прибуток на 98 % (до 713 млн грн) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Але у цього успіху, за словами експертів, є і зворотна сторона. Укроборонпром не просто продає зброю за кордон — він постачає іноземним замовникам кращі зразки вітчизняних озброєнь. При цьому якість техніки, яку відправляють українським військовим у зону АТО, часто залишає бажати кращого. І хоча влада неодноразово запевняла, що країна не експортує зброю, яка необхідна для її Збройних сил (ЗСУ), за один тільки 2014‑й офіційний Київ передав іноземним замовникам 23 танка, 28 БТР і десятки тисяч одиниць стрілецької зброї.
Найбільшою популярністю на зовнішніх ринках користується українська бронетехніка, ракетна техніка і військова авіація, зокрема військово-транспортна авіація державного підприємства "Антонов".
Українську зброю купують країни Азії, Ближнього Сходу, Африки та Латинської Америки. Але після того, як Україна перестала продавати зброю РФ, за даними SIPRI, найбільшим покупцем за останні чотири роки став Китай. Постачання туди склали 22 % від загального експорту вітчизняної зброї.
“В основному ми експортуємо в Китай наукові розробки в авіації та інших галузях, де ми сильні. Наприклад, вони просять продумати новий авіадвигун або складну електроніку",— пояснює Гурак.
Крім того, саме з Піднебесною у 2009 році Київ уклав один з найбільш масштабних контрактів в історії оборонно-промислового комплексу (ОПК): за $ 315 млн Україна має побудувати чотири малих десантних кораблів на повітряній подушці проекту 958 Бізон. Два — на місці, ще два — в Китаї. Перший корабель передали Пекіну в травні 2013 року, другий спішно відправили замовнику від кримських берегів у березні 2014‑го, напередодні анексії півострова.
Ще один великий клієнт України — Таїланд, який замовив у Києва велику партію танків Т-64 БМ Оплот. Крім цього, в 2006‑му і 2011‑му це держава уклала контракти на поставку 233 українських бронетранспортерів БТР-3Е1 на суму близько $ 270 млн.
Правда, 11 тайських БТР в минулому році урочисто передали Нацгвардії, але в цілому контракт продовжує виконуватися.
З видів українського озброєння слід на перше місто поставити найбільш технічно складні та дорогі за ціною вироби. Адже Україна є на 9 місці у світовому рейтингу країн-продавців зброї.
2. Види українського озброєння.
Найбільшою популярністю на зовнішніх ринках користується українська бронетехніка, ракетна техніка і військова авіація, зокрема військово-транспортна авіація державного підприємства "Антонов". Тому саме Ан-70 - військово-транспортний літак короткого злету і посадки є першим серед продукції українських зброярів. Його перевагами є можливість зльоту із необладнаних злітно-посадкових смуг, призначення для висадки десанту, транспортування до 300 солдатів і до 47 т вантажу та ін.
На другому місці розміщується бойова броньована колісна плавуча машина БТР-3Е1. Призначена для виявлення, розпізнання і ураження наземних цілей та цілей, що летять на низькій висоті. Оснащена 30-мм автоматичною гарматою на 350 снарядів, 7,62-мм кулеметом на 2000 набоїв, протитанковим ракетним комплексом Бар'єр з 4 ракетами та 30-мм гранатометом.
БТР-4Е (3-й за рейтингом) є українською модифікацією бронетранспортера БТР-4 «Буцефал» з бойовим модулем БМ-7 Парус, що складається з 30 мм автоматичної гармати (400 снарядів), 30 мм автоматичного гранатомета (145 гранат), 7,62 мм кулемета (2000 патронів) та ПТРК «Бар'єр».
Наступним є бронеавтомобіль KRAZ Cougar, який виготовляють в Україні за ліцензією канадської компанії Streit Group, на базі шасі Toyota Land Cruiser з круговим захистом від куль калібру 7,62×51 мм та осколків артилерійських снарядів з можливістю установки різних бойових модулів.
Український броньовик KRAZ Spartan, який виготовляють в Україні за ліцензією канадської компанії Streit Group, побудований на базі шасі Ford з круговим захистом від куль калібру 7,62×51мм з можливістю установки різних бойових модулів.
В лінійці KRAZ наступною іде броньована вантажівка Raptor на базі шасі КрАЗ з колісною формулою 6х6 зі знімним броньованим відділенням для десанту на 24 бійця, із захистом від стрілецької зброї та мін.
Бойовий модуль Сармат – це сучасна українська розробка, яка є комплексом з двох керованих ракет РК-2С або чотирьох РК-3 і танкового кулемета калібру 12,7 мм, з далекістю ураження 2-5 км. Призначений для оснащення різних бойових машин, малих кораблів і катерів берегової охорони.
Вже на озброєнні силових структур стають популярними штурмові гвинтівки Форт-221 та Форт-224, які є ліцензійними копіями ізраїльського ручного кулемета Негев калібру 5,56×45 та 7,62×51 мм, зі змінними стволами, з можливістю регулювання темпу вогню у різних умовах бою. А пістолет Форт-14ТП є чудовою розробкою індивідуальної коротко ствольної тактичної зброї калібром 9 мм з подовженим до 123 мм стволом і чотирма магазинами збільшеної місткості, з можливістю установки глушника, ліхтарика та лазерного цільового указника.
Наступним у рейтингу стоїть бойова машина «Оплот» - це танк, який за всіма параметрами бойової ефективності має свої ноу-хау перед кращими світовими виробниками військової техніки. «Фактично це танк четвертого покоління, за всіма основними параметрами, визначальним бойову ефективність танка, а це рухливість, захист і бойова міць, він має свої ноу-хау, що відрізняє його від інших танків, які зараз є наприклад у німців, у американців або у французів, а їх країни вважаються лідерами зі створення нових бойових танків», - стверджують експерт, і зазначають, що за інтегральними показниками бойової ефективності БМ "Оплот" є абсолютним нововведенням українських фахівців. Озброєння танка «Оплот» складається зі 125-мм гармати, 7,62-мм спареного кулемета і 12,7-мм зенітного кулемета. У екіпажу танка також є автомати, гранати і сигнальний пістолет. Основне озброєння — 125-мм гладкоствольна гармата КБА-3. Боєкомплект до гармати — 40 пострілів роздільного заряджання (снаряд і заряд), з яких 28 розміщені в конвеєрі автомата заряджання. Сім пострілів розташовані в корпусі праворуч від механіка-водія та ще п'ять пострілів — в броньованому відсіку, встановленому в кормовій частині башти.
Застосовувані боєприпаси: бронебійно-підкаліберні, кумулятивні, осколково-фугасні і ракети, керовані лазерним променем.
Особливістю танка є наявність керованого озброєння, яке дозволяє вести вогонь з гармати керованими ракетами з лазерним наведенням і вражати цілі на відстанях до 5000 м.
Чому він не став вище у рейтингу, так це через те, що продажі цього танку українській армії не зафіксовані. Виробництво в рік такої складної техніки сягає не більше 10 на рік. І всі вони уходять на експорт. Хоча планують довести до 120 танків впродовж року, в т.ч. з модернізованими танками Т-64Б «Булат». За словами керівників «Укроборонпрому», танк «Оплот» при його експортній вартості в $4,9 млн, вигідніше продавати, а зароблені кошти використовувати для модернізації Т-64 и Т-72. Напр., до рівня Т-64БМ «Булат».
Завершають десятку військових виробів «Укроборонпрому» річкові бронекатера проекту 58150 «Гюрза» - тип річкові артилерійські катери (АКА). Призначення: несення патрульної служби на прикордонних річках, озерах, пр. А також в прибережній морській зоні; боротьба з малорозмірними катерами контрабандистів і ін. порушниками кордону; боротьба з малими захищеними береговими цілями (БТР, бункери та ін.); захист важливих стаціонарних і наплавних гідротехнічні споруд; забезпечення дій тактичних розвідувально-диверсійних груп; навігаційне супроводження окремих судів на внутрішніх водних шляхах; забезпечення безпеки мореплавання по міжнародним внутрішніми водними шляхами.
Існує ще низка виробів українських зброярів, які актуальні для ведення бойових дій на Сході України. Але ще представимо нову українську комп'ютеризовану систему керування вогнем розробки компанії «Юкрейніан дифенс консалтинг» (Ukranian Defense Consulting - UDC).
Це універсальна система управління вогнем батарейного рівня. До складу комплексу UBLFDS входять:
-портатівний комп'ютер (КПК TDS NOMAD; знаходяться у старшого офіцера батареї),
-позиційні датчики (знаходяться на гарматах),
-планшетні ПЕОМ (у кожного командира гармати).
Елементи всі пов'язані між собою бездротовою мережею. Командир за допомогою позиційних датчиків дізнається інформацію про позицію гармати і її орієнтування. Далі за командою старшого начальника вводяться такі дані: тип цілі, тип озброєння, вид боєприпасів і т.д., які необхідні для виконання вогневої задачі. Командир батареї в будь-який момент може відправити повідомлення на планшетну ПЕОМ, таким чином, він дасть команду для заняття вогневої позиції. Варто відзначити, що система може визначати координати і видавати карти в багатьох країнах світу.Близько 300 комплектів виробів було передано афганській армії, де в даний час вони застосовуються для стрільби з 122-мм гаубиць Д-30. Зі свого боку, командування ЗС України (ЗСУ) в даний час завершує власні випробування обладнання і має намір закупити 500 комплектів.
Однак це лише те озброєння, яке було обране у топ-10 експертами. Українські зброярі виробляють від стратегічних ракет, літаків та вертольотів, складних комп’ютеризованих систем ведення вогню до військової амуніції, взуття та одягу.
3. Коли українська армія стане сучасною.
Головнокомандувач всіх збройних формувань та української армії Президент Порошенко розраховує, що до 2020 року Збройні Сили України досягнуть високих військових вимог країн НАТО. На даний час вже близько 65 стандартів вже запроваджено. Наприклад, у Збройних силах вже впроваджено стандарт НАТО щодо медичної евакуації. Цей стандарт призначений для застосування ЗСУ під час участі у спільних операціях з країнами-членами НАТО та визначає основні поняття щодо процедур медичної евакуації та їх види в країнах-членах НАТО.
Згідно з повідомленням, цей стандарт надає змогу в подальшому розробляти надійні та витрато-ефективні системи евакуації, включаючи аеромедичну.
Також зміни відчуваються у питання створення сучасного одягу, засобів захисту військових , їх харчування та створенні центрів логістики в ЗСУ.
За словами керівників Міноборони на 2016 – 2018 роки передбачено розроблення ще понад 70 стандартів, серед яких найважливішими є бойові статути Сухопутних військ та настанови з підготовки та застосування військ, спрямовані на підвищення рівня взаємосумісності армії України з країнами-членами НАТО.
http://zbroya.info/uk/blog/5275_novitnia-ukrayinska-zbroia/
http://vpk.name/news/88940
http://www.ukroboronprom.com.ua/