середа, 11 березня 2015 р.

Військово-польові таборування 2015 для молоді

Концептуальні засади
проведення військово-польового табору для учнів старших класів та допризовної молоді Львівської області


Військово-польовий табір для учнів старших класів та допризовної молоді має  на меті виховання патріотизму та підготовку до захисту Вітчизни, виконання програми курсу «Захист Вітчизни» в повному обсязі, закріплення військових знань, умінь і навичок, яких юнаки набули на заняттях з цього предмету, популяризацію служби у Збройних силах України та державних силових структурах. До  організації табору будуть залучені  військові та спортивні інструктори Громадського формування «Народна самооборона Львівщини»,  які  проведуть  навчальні  заняття   з  вогневої  (порядок  розбирання  та  збирання  автомату АК-74,  чищення  та  зберігання  зброї, навчальні та залікові стрільби),   стройової (стройові вправи на місцевості, елементи стройової підготовки зі зброєю), фізичної (марш-кидки у повній викладці, армійський рукопаш) та тактичної  підготовки (вартова служба, розвідка, зачистка місцевості, організація блок-посту, заходи з мінування-розмінування території), допоможуть у організації  побуту учасників заходу максимально наближеним до побуту та розпорядку дня військовослужбовців в зоні АТО. Юнаки  зможуть показати  високі  результати  з  вогневої,  тактичної,  стройової  та  прикладної  фізичної  підготовки, які будуть підставою для отримання оцінок з відповідних дисциплін предмету «Захист Вітчизни» та будуть відображені у сертифікаті учасника військово-польового табору. Також будуть проведені змагальні заходи та військово-прикладні естафети. Табір передбачає триденний формат проведення та участь близько 80 учасників та 8 педагогічних працівників. Програма табору буде розроблена фахівцями Центру військово-патріотичного виховання «Галичина» при ГФ «Народна самооборона Львівщини». Орієнтовний термін проведення 24-28 липня 2015 р. Участь у таборі безкоштовна.
Зразок сертифікату учасників табору

понеділок, 2 березня 2015 р.

Смуга перешкод

Подолання окремих перешкод. Ознайомлення з єдиною смугою перешкод.
Змагання у військово-спортивній естафеті.
Подаємо нову розробку інтегрованого уроку застосування знань на практиці з двох предметів – «Захист Вітчизни» та «Фізичної культури». Така співпраця вчителів цих двох предметів обумовлена реаліями сьогодення. Великі фізичні та психологічні навантаження на молодь в час війни та тяжкі випробування для всіх українців змушують ставитись відповідально до викладацької справи. Якщо ж молоді люди ще й планують присвятити своє життя військовій справі захисту України, то фізична, психологічна та військово-прикладна підготовка стає основною ціллю таких юнаків та дівчат. Зразок подібного інтегрованого уроку формування практичних умінь і навичок ми розробили у Центрі військово-патріотичного виховання «Галичина» та апробували у Класичній гімназії. Змістом уроку є ознайомлення та подолання смуги перешкод.
Подолання смуги перешкод відноситься до числа найбільш ефективних прикладних навичок у процесі фізичної підготовки учнів. Воно сприяє інтегральному вдосконаленню природних рухів, життєво необхідних рухових навичок, ефективному розвитку фізичних якостей. Підвищені вимоги пред'являються і до демонстрації вольових якостей - рішучості, наполегливості, самостійності. Різноманітність і різний характер виконання рухових завдань з подолання смуг перешкод в умовах обмеження часу створюють ситуації, в яких учні раніше придбані рухові навички застосовують в нових сполученнях, своєчасно і раціонально перемикаючись з одних рухових дій на інші, перетворюючи їх відповідно вимогам обстановки. Отримання нових знань органічно зливається з повторенням раніше вивченого, але вже на новому рівні, що відкриває нові зв'язки і закономірності, що забезпечує більш швидке і ефективне просування у вивченні матеріалу. Маючи в рухомому досвіді велику кількість міцно сформованих рухових навичок, учень, зробивши необхідні узагальнення, зуміє вирішити нову рухову задачу, скориставшись раніше відомими йому способами виконання дії.
Необхідність виконання дії в новій обстановці активізує учня, змушує акцентувати увагу на видозмінах рухів, амплітуди, ступеня розвитку м'язових напружень. Завдяки цьому відбувається не тільки набуття навичок нових рухових дій, але і удосконалюють раніше освоєні, які виконуються в нових поєднаннях і комбінаціях.
Для успішного подолання окремих елементів єдиної смуги перешкод в заняття необхідно включати такі вправи, які розвиватимуть у хлопців і дівчат  якості, необхідні для її подолання.
Виконання вправ на смузі перешкод сприяють розвитку сили, швидкості, витривалості, спритності, координації рухів, уваги, рухової пам'яті у дітей, закріпленню отриманих ними навичок, підвищенню емоційного рівня уроку гімнастики, крім цього сприяють формуванню прикладних якостей у учнів. Прикладні якості - це здатність організму протистояти специфічним (несприятливим) впливам зовнішнього середовища. До таких якостей відносяться: стійкість до заколисування, гіпоксії, перевантажень, вестибулярна стійкість. Отримуючи знання і розвиваючи навички в освоєнні прикладних спеціальних якостей, учні виробляють готовність до екстремальних умов і військової служби.
Однак у школах України дуже мало де наявні смуги перешкод, які відповідають армійському стандарту. Тому нами запропонований альтернативний варіант як дати цю тему на адаптованій до умов школи смузі перешкод з використанням наявного інвентарю.

Тема уроку: «Подолання окремих перешкод. Ознайомлення з єдиною смугою перешкод.
Змагання у військово-спортивній естафеті»
Завдання уроку:
1. Ознайомити учнів з правилами поведінки під час інтегрованого уроку та технікою безпеки під час виконання фізичних вправ та вправ з навчальною зброєю.
2. Сформувати навички виконання різноманітних вправ військово-прикладного характеру під час естафети.
3. Розвиток гнучкості, сили, та швидкості засобами рухливих ігор та естафет.

Мета уроку:
- Ознайомити з елементами єдиної смуги перешкод та технікою виконання;
- узагальнити та систематизувати знання про техніку бігу на пересічній місцевості; тренувати здійснення перебіжки.
- виховувати сміливість, наполегливість, витримку, спритність та інші морально-бойові якості, стійкість до перевантажень під час виконання загально-розвиваючих вправ;
- ознайомити з правилами поведінки під час занять військово-прикладними видами спорту.

Місце проведення: спортивний зал.
Інвентар та обладнання: мати, низька колода, гімнастичні лави, козел, гімнастична стінка, канат, волейбольна сітка, МГМ АК-74.

Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Шикування особового складу (одношеренговий стрій).
2. Привітання та доповідь викладачу.
3. Перевірка готовності до заняття.
II. Оголошення теми, постановка задач.
ІІІ. Тренування особового складу. Розминка. Повороти на місці.
IV. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності. Інструктаж з техніки безпеки.
Вчитель запитує учнів про важливість фізичної підготовки у бою, про те, які якості повинен мати український вояк і які повинен у собі розвивати майбутній захисник  Вітчизни. Наводить приклади героїзму у зоні АТО. 
V. Смуга перешкод.  Викладач коротко розповідає учням про значення навчань на смузі перешкод та імітація на ній реальних дій у бою. Вчитель спільно з учнями розставляє приготовані перешкоди та демонструє техніку виконання всіх вправ та правильність проходження смуги. Рухові завдання з подолання смуги перешкод зазвичай виконуються методом змінних вправ в режимі безперервного навантаження. Знайомство учнів із смугою перешкод і її пояснення має бути коротким, чітким і ясним. Перш за все, на треба повідомити учням її зміст, перелік завдань у запланованій послідовності і правила їх виконання. Потім паралельно з розбором етапів йде показ подолання смуги перешкод вчителем або добре підготовленими учнями. Важливо, щоб учень не тільки точно уявляв, вірно розумів той чи інший рух, але знав, навіщо його потрібно вивчати, який вплив він має на організм та яке його прикладне значення. Після цього учні по черзі з інтервалом в 10 сек. долають смугу перешкод. Старт дається двічі з відпочинком, під час якого пояснюються помічені помилки, акцентується увагу на окремих, найбільш складних елементах,
VI. Змагання з подолання смуги перешкод. Щоб підтримувати інтерес учнів, можна скористатися наступною схемою проходження смуги перешкод: 1. Подолання смуги перешкод з роздільним стартом на час (особисті змагання). 2. Подолання смуги командою (командні змагання).Вчитель призначає дві команди із змішаним складом, пояснює, що дівчата не виконують тих вправ, які вони у курсі «Захисту Вітчизни» не вивчали, наприклад, переворот зі зброєю та розбирання та збирання АК-74, а вправи окремих етапів виконують за окремою інструкцією. На старті доцільно розташовувати учнів не за зростом, а за фізичною підготовкою: попереду учні з високою, потім із середньою і, нарешті, з низькою підготовленістю. Далі команди по черзі один за одним із фіксацією часу долають смугу. Найменший результат виявить переможців. Якщо, якийсь етап учень не може подолати з різних причин, його команда отримує 10 штрафних секунд, які добавляються до загальнокомандного результату.
VII. Підсумок уроку. Підводиться підсумок уроку та розбирання типових помилок, відзначаються кращі учні, які правильно подолали всі перешкоди.
VIII. Домашнє завдання. Повторення фізичних вправ зі смуги перешкод.   
Додаток.Зразок смуги перешкод:
1. Гімнастичний стрибок без рук через козла зігнувши ноги (або опорний стрибок). 2. Біг по гімнастичний лаві. 3. Отримання автомату та перекид на маті. 4. Виконання вправи «Неповне розбирання і збирання АК-74» (хлопці) 5. Переворот на низькій перекладині (хлопці). 6. Вилізти на гімнастичну стінку. 7. Спуск по канату (канат біля стінки). 8. Підтягування на перекладині (якщо дитина не підтягується, то вис на перекладині 10 с.) 9. Відтискання на брусах – для хлопців (якщо  учень не може, то фіксація положення  стійка на брусах – 10 с.). 10. Виконання вправи звільнення від захватів (асистує вчитель) або захист та виконання прийому захисту від атаки ножем. Рекомендація: біля етапів 1, 4, 5, 6 та 9 повинен знаходитись помічник, який зможе допомогти та підстрахувати.

Література:
1. Полоса препятствий на уроках гимнастики в школе: учебно-методическое пособие / сост. М.С. Горбачев. – Ярославль : 2010. Изд-во ЯГПУ. – 35 с 
2. http://klasnaocinka.com.ua/uk/article/integrovani-uroki-2.html