середа, 18 листопада 2020 р.

Пандемія. Заняття для учнів та молоді

Для сучасного молодоі людини пандемія коронавірусу є випробуванням у плані власного розвитку та самореалізаціі. А знання у цій темі повинні бути вивченими у розрізі теми "Національна безпека Украіни". Тому я розробив урок на цю тематику для учнів 11 класів.

 
 Тема уроку: Пандемія корона вірусу – загроза національній безпеці України
Структура уроку 
І.Організаційний етап......................................................................................2 хв. 
ІІ. Тренування особового складу....................................................................2 хв. 
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.........7 хв. 
ІV. Вивчення нового матеріалу........................................................................30 хв. 
1. Виникнення пандемій. 2. Пандемія COVID-19 та його наслідки. 3. Світ після пандемії. 
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів .......... 2 хв. 
VI. Підбиття підсумків уроку.......................................................................... 1 хв. 
VII. Домашнє завдання.................................................................................... 1 хв. 
 Хід уроку 
І. Організаційний етап 1. Шикування особового складу (двошеренговий стрій). 2. Привітання та доповідь викладачу. 3. Перевірка готовності до заняття. 
II. Тренування особового складу Повороти на місці.
III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності 1. Опитуваним особового складу (узагальненим знань, отриманих на минулому занятті). 2. Оголошення теми та навчально-виховної мети заняття. 
IV. Вивчення нового матеріалу Авторитетний британський словник англійської мови Collins English Dictionary назвав головним словом 2020 року локдаун — lockdown. Локдаун - це режим ізоляції, який вводився в різних країнах через пандемію коронавірусу. Зазначається, що саме це слово вибрали, бо "такий досвід об'єднав мільярди людей в усьому світі". "Якщо відбувається локдаун, люди повинні залишатися вдома, якщо їм не потрібно виходити з певних причин, таких як ходити на роботу, купувати їжу або займатися фізичними вправами", - пояснює словник. У списку претендентів були також інші слова і вирази, пов’язані з пандемією: "коронавірус", "дистанціювання" і "самоізоляція". До речі, минулого року в Україні організація Словник сучасної української мови і сленгу "Мислово" вибрав словом 2019 року іменник "діджиталізація". Що ж таке пандемія? Пандемі́я (рідше панде́мія; від грец. Παν «пан» — увесь + грец. δήμος «демос» — народ) — епідемія, що характеризується найбільшим поширенням будь-якого інфекційного захворювання на території усієї країни та сусідніх держав, багатьох країн світу, різних материках. Характеризується відсутністю колективного імунітету в людства, і, зазвичай, ефективних засобів профілактики (вакцини) й лікування. Серед інфекційних захворювань, які сягали масштабу пандемії: чума, холера, грип. Почнемо з сумної статистики. За весь період, який описаний в історії, відбуло 16 пандемій які забрали життя близько 300 млн. чоловік. Причини пандемій були схожими – це низька якість життя та відсутність належної медицини та засобів боротьба з хворобами. У деяких випадках як то колонізація Америки, причиню пандемії на континенті стала відсутність імунітету проти невідомих місцевому населенню хвороб, коли індіанські племена вимирали від невідомої їм хвороби ледь не повністю. За весь час 17-ї пандемії коронавірусної інфекції у світі захворіло майже 50 мільйонів осіб, а кількість померлих вже сягає 1,5 мільйони. В Україні захворіли майже 500 тис. людей, одужали - 209 тис., померли - 8 565 (дані станом на середину листопада 2020 р.). Статистика щодня погіршується. 2. Тривожними є і наслідки пандемії коронавірусу. Уряд України очікує зростання випадків захворювання на ковід-19 до 10 тисяч випадків за добу. З точки зору економіки кожний місяць карантину зменшує ВВП України від 2 % і більше. Далі ТУТ

субота, 11 липня 2020 р.

Боротьба проти зловживань у МОН триває - прийшов судний день!

Минулого місяця керівник Центру Самооборони "Галичина" С.Хараху виграв справу у суді у черговому етапі боротьби проти брехливого підручника Захист Вітчизни видавництва "Генеза", який написав невідомий нікому автор з проросійськими поглядами М.Р. Гнатюк. "Генеза" намагалась довести, що С.Хараху та газета "Високий Замок" нанесли шкоду їх діловій репутації цією статтею стаття ВЗ тут .  А тепер С.Хараху готує позовну заяву проти МОНу, щоб брехливий та неякісний підручник забрали зі шкіл, а винні у неякісній експертизі підручника працівники МОН понесли належне покарання. Першою справою буде отримання необхідних матеріалів експертизи, бо ЯК МОЖНА оцінювати підручник і не побачити БРЕХНЮ! ХТО ці люди? Наше звернення до С.Шкарлета:
"Експерти комісії освіти і науки провели комплексну оцінку підручника «Захист Вітчизни» для 10 класу видавництва «Генеза» авторства М.Р.Гнатюка. Оскільки він не зважаючи на чисельні помилки, наявність яких була доведена в суді у ході справи №: 465/7789/18 від 22.12.2018, потрапив у 2019 році до шкільних бібліотек України і був виданий учням для навчання, на підставі визнання у суді голови комісії С.Хараху правим у висвітленні цієї ганебної ситуації з брехнею у підручнику, необхідністю захистити права дитини на якісну освіту відповідно до  Статі 28 Конвенції про права дитини, Цілей сталого розвитку Програми Розвитку ООН до 2030 року (ціль 4),  п.1 Статті 3, п.1 Статті 53 Закону України «Про освіту», Статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту»  звертаємось до вас з вимогою надати нам публічну інформацію ...."  Далі тут Запит до виконувача обов'язків міністра МОН С.Шкарлета!
Звертаємось до всіх читачів про допомогу у поширенні цієї інформації! Також просимо допомогти фінансово на проведення судової тяганини, адже слухання цієї справи буде відбуватись лише у Києві (бо це Міністерство ж), тому для поїздок та оплати праці адвокатів треба зібрати суму орієнтовно 70 тисяч гривень. Картка для збору коштів 4149439315502058 для приватних осіб. Реквізити цієї картки для юридичних осіб: одержувач Хараху С.О. рахунок 26202888267457, IBAN UA533052990000026202888267457, банк одержувача АТ КБ "Приватбанк, Київ, Україна, РНОКПП одержувача 2590213110, призначення платежу - поповнення рахунку СХараху для суду над МОН. Текст позовної заяви залежить від змісту експертиз та поведінки МОНу у наданні нам цих документів. Про стан рахунку та перебіг справ ми звітуватимемо на нашому блозі щомісяця, а під час слухань це буде оперативно і щотижня.
СЛАВА УКРАЇНІ!

вівторок, 10 березня 2020 р.

Шевченко - захисник і воїн. Тематичне заняття

Шевченка на Майдані у 2013-14 році та на фронті не сприймали як митця та поета. Але розповісти про його "військовий "досвід" та участь духовну у подіях 20-21 століття є дуже важливим. Ви всі знаєте, що Шевченкові слова і постать самого Поета стали одним з символів Революції Гідності 2013-14 років. Пропонуємо таке заняття.  
Тема уроку: «Шевченко – захисник, Шевченко – воїн»
Структура уроку
І.Організаційний етап......................................................................................2 хв.
ІІ. Тренування особового складу....................................................................2 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.........7 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу......................................................................30 хв.
1. Служба Шевченка у російському війську – найсуворіше покарання від режиму.
2. Муштра та стройова підготовка – причини та механізм дії.
3. Шевченкове слово надихає.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів .......... 2 хв.
VI. Підбиття підсумків уроку.......................................................................... 1 хв.
VII. Домашнє завдання.................................................................................... 1 хв.

Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Шикування особового складу (одношеренговий стрій).
2. Привітання та доповідь викладачу.
3. Перевірка готовності до заняття.
II. Тренування особового складу. Вихід зі строю для доповіді та повернення у стрій.
III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Запитую учнів хто може бути тим солдатом, якому присвоїли номер 191 третьої роти п'ятого лінійного батальйону. Для підказки прошу назвати найбільш славетні дати першої декади березня. Після спільного зясування, що це Тарас Шевченко, розповідаю випадок у Одесі. Кінець 19 століття. Виступаючи на Пересипі, трупа М. Кропивницького дала виставу "Дай серцю волю, заведе в неволю". Там Іван Непокритий, роль якого грав актор, мав співати пісню "Гей шпориш, шпориш при дорозі" про сирітську долю. По ходу дії Кропивницький заспівав "Реве на стогне Дніпр широкий". Могутній голос співака підняв глядачів з місць. А це було перше виконання цього твору публічно. Люди почали підспівувати, бо багато хто знав напам'ять твори Тараса Шевченка. Зазвичай на виставах обов'язково був присутній поліцейський наглядач, який сидів у першому ряду. Але цього разу він на мить скам'янів, розгубився і упустив момент. Його протест, ґвалт, крики натовп не захотів почути. Поліцейський вибіг з театру за підмогою. Загін поліції увірвався до театру з криком: "Разойдісь!", але одесити співали українською…
IV. Вивчення нового матеріалу
Юрій Смирнов. «Шевченко в засланні», 1980 р.

1.Служба Шевченка у російському війську – найсуворіше покарання від режиму. 5 квітня 1847 року за участь у Кирило — Мефодіївському товаристві Т. Шевченко був заарештований і відправлений до Петербурга. Далі за посиланням заняття про Шевченка

четвер, 20 лютого 2020 р.

Громадськість у співпраці з військовою освітою


Народна Самооборона Львівщини і Центр "Галичина" з 2015 року пильно слідкує за ситуацією з виховною роботою та навчанням у Ліцеї імені Героїв Крут, спеціалізованому навчальному закладі, який є первинною ланкою в загальній системі військової освіти України.
Перше моє знайомство як керівника Центру військово-патроітичного  "Галичина" з Ліцеєм відбулось 12 листопада 2015 року на одному типу науковому заході - на "конференції". Ще тоді я звернувся до тодішнього начальника Ліцею - Р.Саляка з пропозицією ДОПОМОГТИ Ліцею отримати НОВУ зброю для якісного навчального процесу майбутніх командирів. УВАГА, старий совковий полковник просто відмовився! А я ж це зробив для своєї гімназії! А у Ліцеї нам під час знайомства з базою закладу показали металевий мотлох часів срср. З того часу у мене вже кілька років є як М-4, М-16, Форт-221, тюнігований АКМ, пістолети Баретт, СВД так і тепловізор, лазерний далекомір та дрони! А я працюю не у військовому закладі, а у гуманітарному.
Друге знайомство відбулось через рік, коли я читав там лекції. Це вже був серйозний конфлікт. Деталі за посиланням. Знайомство з членами педколективу Ліцею у 2016 р.
І тоді у мене та моїх друзів постало завдання допомогти Ліцею стати українським по-перше та сучасним по-друге.
Спочатку хто такий попередній керівник Ліцею, 78 річний дідусь Роман Саляк? Очолив він заклад у 1990 році, коли той перебував у статусі спеціалізованої школи-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою. Зрозуміло, що таку посаду в радянські части могли зайняти тільки ідеологічно надійні кадри. З цієї ж причини пан Саляк замовчував або уникав поширення інформації про два роки свого керівництва. Він навіть не пускав у гості колишніх випускників 1990-1991 років, які пам'ятали його радянську біографію. Бо у 1992 році полковник Саляк раптом став "націоналістом"!
І кілька слів про нового начальника Ліцею. Полковник Юрій Гусар, професійний військовий, службу розпочав у 24 окремій механізованій бригаді. В подальшому перебував на посадах пов'язаних з вихованням військовослужбовців, курсантів, майбутніх офіцерів у вищому військовому навчальному закладі у Львові. У 2007 році закінчив навчання у Національній академії оборони України за спеціальністю “магістр військово-соціального управління”.
З 2013 обіймав посаду заступника начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного по роботі з особовим складом. Учасник бойових дій на сході України (АТО, ООС). Він і його нова команда заступників належить до нової генерації військових професіоналів і є ментально протилежними попередньому керівництву.
Мій 6-й візит до Ліцею Героїв Крут був здійснений вже у якості громадського контролю мною як головою комісії освіти і науки Громадської Ради при ЛОДА з метою переконатись, що зусилля львівської громади та української влади по зміні топ-менеджменту Ліцею у 2018 році стали ефективними для розвитку закладу.
Відразу кажу, що моя оцінка є позитивною і враження були приємними.
Почну з статистики. Сьогодні у ліцеї навчається 430 ліцеїстів з усіх областей України, в тому числі – з окупованих території (АР Крим, внутрішньо переміщені особи). Серед ліцеїстів – 54 юнаки, які є дітьми учасників бойових дій – учасників АТО /ООС. Серед соціальних категорій, 13 ліцеїстів є дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, 23 – напівсироти, а 59 – діти із неповних сімей. За роки існування випускниками ліцею стали понад 4500 юнаків, більшість із яких продовжили службу у вищих військово-навчальних закладів Міністерства Оборони України, Державної прикордонної служби України, Міністерства Внутрішніх Справ, Служби безпеки України та інших силових структур.За цих півтори роки у ліцеї пройшли вагомі покращення навчально-матеріальної бази.
Так на початку минулого навчального року в ліцеї не існувало жодного об'єкту спортивної інфраструктури, придатного для використання.
Новий гімн нової армії у холі Ліцею!
І це в ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою! Зараз для профільних предметів було відремонтовано та введено в експлуатацію вуличні гімнастичні снаряди, доведено довгобуд – спортивний майданчик зі штучним покриттям, завершено тривалий ремонт спортивного залу, залу боротьби та введено в дію 3 тренажерні зали; закуплено та отримано від доброчинців спортивний інвентар. Зараз ведуться роботи з відновлення бігової доріжки, майданчика для ігрових видів спорту та майданчика для вуличних тренажерів. Підготовлено та введено в експлуатацію із використанням у повсякденному освітньому процесі електронний тир, відновлено смугу перешкод. Також відремонтовано і змінено покриття стройового плацу.
У належному стані є харчоблок та приміщення, де сплять ліцеїсти. Я відвідав і навчальні кабінети. Тут ситуація значно краща за період до 2018 року. Є вже 6 кабінетів з смарт дошками та іншим сучасним обладнанням. До 2018 року такий кабінет був лише у дружини полковника Саляка, яка також працювала у Ліцеї "простим" вчителем російської, а потім зарубіжної літератури! Загалом проведено ремонти та встановлено мультимедійне обладнання в третині навчальних класів, також оновлено навчальні стенди; закуплено методичну літературу для вчителів. Організовано систему електронного щоденника.
Тепер про трудовий колектив. Середній вік педагогічних працівників змінився: з 58,5 років до 51 років. Хоча сам по собі вік не є показником, але величезна кількість древніх пенсіонерів (вибачаюсь за ейджизм), яка колись була в ліцеї, призвела до неготовності ліцею змінюватися та йти в ногу з часом. Як це проявилось у результатах навчання? Останні 4 роки ЗНО показують, що рівень успіхів випускників є дуже низьким. Особливо це торкається англійської мови. І цю ситуацію не змінити за рік-два. Якщо результати ЗНО з української мови та літератури не змінились у бік покращення, то з англійської мови кількість учнів, які не подолали поріг, достатній для зарахування у сертифікат, зменшилась більше ніж у половину. Це позитивна тенденція!
Такі зміни призводять до змін у відносинах педагогів і ліцеїстів. Раніше в ліцей віддавали батьки хлопців, з вихованням яких не могли самі справитися. А ті, які мріяли стати військовими, під впливами попередніх «порядків» змінювали своє рішення. Тепер тут вибудовуються відносини на довірі, повазі, усвідомленні ліцеїстами своїх обов'язків та мотивованості у русі до мети.
Підсумовуючи побачене та оцінене мною у Ліцеї ще раз підтверджу - зміни керівництва у закладі стали позитивним явищем! Так тримати!
Знайомство з технікою прицілювання та тримання зброї на макеті М-4 у 2019 році.
Запросило нове керівництво! 

неділя, 9 лютого 2020 р.

Національно-патріотична робота в розрізі конкретної області. Моніторинг громадськості


Комісія освіти і науки одним з пріоритетних завдань у своїй роботі визначило на 4 квартал 2019 року  моніторинг  стану національно-патріотичної роботи у Львівській області.  У вересні голова комісії та керівник Центру "Галичина" С.Хараху розробив та представив на засіданні комісії маркери моніторингу та  відправив лист на адресу керівництва Департаменту освіти і науки ЛОДА щодо отримання інформації для цієї роботи. Однак з’ясувалось, що для збору інформації зусиль лише Департаменту освіти і науки виявилось замало. У листопаді ми вже скерували інформаційний запит на ім’я голови ЛОДА.  
І цю інформацію нам надали у визначений законом термін. Це плюс у роботі ЛОДА. Тепер за змістом
Департамент освіти і науки ЛОДА надіслав мені відповіді про стан роботи у напрямку національно-патріотичного виховання за вказаними мною маркерами – параметри розвитку гри «Джура», показники розвитку гуртків національно-патріотичного виховання та забезпечення новою літературою відповідної тематики у школах. Аналіз даних показав наступні тенденції. Статистика ведеться не у всіх напрямках якісно. Наприклад, звіт з позашкільної  роботи виявився сфальсифікованим, адже данні за 2016-2017 н.р. виявились тотожними з даними …. 2018-19 років. Т.б. за часів попереднього керівництва у
структурах ЛОДА цій роботі не надавали належної уваги? Чи це некомпетентність відповідального працівника? Адже без наукового аналізу та підготовки рекомендацій щодо розвитку діяльність може бути неефективною, без належного контролю і надані дані можуть виявитись взятими зі стелі. Громадська Рада готує відповідного листа про введення у оману комісії освіти і науки, що є службовим недбальством та може тягнути за собою адміністративні стягнення. Попередньо за наявними даними можу констатувати, що найбільше зростання у позашкіллі отримали такі напрямки роботи як фізо (прикладна фізична підготовка) – зростання більш ніж у 15 разів, військово-історичний напрямок – в 7 разів та прикладна військова підготовка (стрілецькі гуртки, медичні, десантники, прикордонники та ін.) – у два рази. На цьому фоні загрозливо виглядає різке падіння кількості гуртків козацького виховання - удвічі, а дітей в них так взагалі майже втричі – з 929 дітей до 355 минулого року. Цей факт має невиразну кореляцію зі зростанням розвитку гуртків «Джура» - у кількості зростання з 148 гуртків до 156. А у розрізі дітей – з 1525 до 2326 осіб. Повний аналіз представлю найближчим часом.