неділя, 31 грудня 2017 р.

Яким побачили фільм "Кіборги" юнаки?

На останніх уроках з предмету Захист Вітчизни цього року я обговорив зі старшокласниками їх враження від перегляду українського фільму "Кіборги", про який я писав вже на сторінках Центру Самооборони "Галичина" ТУТ. Які ж моменти, чим сподобався цей фільм, хто з героїв запав у душу юнакам? Все це я вирішив з'ясувати собі, щоб створити навчальну версію фільму для того, щоб можна показувати у школі і провести інтерактивні форми роботи для
ефективного навчання. Я запропонував учням написати кілька рядків про свої враження, можливо про героїв чи якісь моменти - т.б. анонімно і без обдумування. Потім хвилин через 10 я показав РЕАЛЬНІ кадри та документальні зйомки та відповів на запитання учнів. Отже, що дала така форма роботи? По-перше, ВСІ взнали, що ВСІМ сподобався цей фільм. Найбільше юнаки писали про епізод з добуванням зброї одним з героїв - Мажором (20% відзначених епізодів або важливих моментів фільму). На другому місці було відзначені героїчні характеристики героїв, їх патріотизм, бойовий дух та самопожертва. На третьому - стосунки між героями та всередині відділення (командир-підлеглі, військова дисципліна та ін.). Четверта позиція виявилась у епізоду з обміном полонених та сцени боїв. Взагалі, відзначення реалістичності фільму та його відмінність в кращий бік від голівудських кінострічок була частою і саме такі епізоди сподобались юнакам. Троє відмітили і розмову на даху Мажора з Псіхом, і мотиваційну бесіду Серпня з бійцями, і момент, коли Мажор вирішив відпустити сепара фактично на смерть. Четверо написали про музику - двоє в загальному, а двоє про пісню "Гуцулка Ксеня".
Серед персонажів пальму першості посів Мажор - за нього віддали більше 40% голосів. 25% відзначили Серпня. За рейтингом далі ідуть такі герої "Кіборгів" - Гід, Дід, Псіх. По одному разу відзначили Суботу і Марса. І ні разу не згадали про нашого Міністра культури, який зіграв капелана! :) У мене є пояснення чому Мажор, а не Серпень чи Субота стали "більшими" Героями для моїх учнів. По-перше, він ближчий по віку та світоглядово. А також тут є і моя вина - я пояснюю своїм учням, що воїн має бути високоосвіченим та неординарним у бою - тактичною бойовою одиницею. Звісно не як Мажор, а навченою та мотивованою. А от щодо небезпеки у бою такого "героїзму" як от бігти за калашем у поле, то тут треба пояснювати ще.

Чекаю появу релізів та ваших побажань та порад щодо того, які епізоди мають увійти у 30-хвилинну версію для створення гарного патріотичного заняття у школі. Бо багато хто скаже, що фільм довгий і дорогий, дивитись треба після уроків. Та ще й лайка та російська мова... Ні, панове, наш Центр на тарілочці підготує таке заняття, бо навіть у Львові лише окремі школи сходили на цей фільм просто з патріотичних переконань вчителів та учнів. Треба показувати цей фільм у школах та військоматах, поки юнаки стоять у  трусах до лікаря під час медкомісії! І крутити, крутити його в коридорах військових ліцеїв, ВНЗ так, щоби ватні офіцери тріскали від злості! А у війську їх ще багато. І запрошуємо всю громаду поширювати хештег #Кіборги_найкращий_фільм_про_війну

понеділок, 11 грудня 2017 р.

Кіборги. Фільм присвячений Аміні Окуєвій та всім героям війни з росією

Сьогодні я напишу важкий пост про важкий фільм. Про чудовий український, але ВАЖКИЙ фільм... Український патріот кримський татарин Ахтем Сейтаблаєв зняв цей фільм про українських Героїв - Кіборгів. Центр "Галичина" завжди наголошує, що заняття про Савур-Могилу, ДАП, Дебальцево та Іловайськ, про рейд десанту вздовж кордону з росією у серпні 2014 року та інші бої має увійти у підручники Захисту Вітчизни у школі. Цій позиції опонує та відверто протистоїть пострадянська чиновницька братія МОНу та ватні вчителі у школах України, які досі заперечують війну з Росією, як наприклад у військовому ліцеї у Львові (деталі ТУТ), коли мені сказали, що це громадянська війна олігархів! Я давно зробив висновки та почав боротьбу з сепарськими кадрами в школі. А чому, тому, що коли я не на фронті, де загинули сотні кращих синів України, то я можу і буду разом з зі своїми друзями битись тут - у тилу, там де у мене виходить найкраще. Тому сьогодні відвідав цей фільм разом з учнями гімназії... і це було ВАЖКО! Фільм талановитий та правдивий, актори та сюжет чудові. Реальність аж вбиває. Тому, коли вбили "Серпня" зарюмсали всі глядачі. Але одну дитину ми ледь заспокоїли - це був плач навзрид... Її батько там був і, слава Богу, вижив у ДАПі. Ми цього не могли передбачити і реалістичність художнього фільму та живий колорит персонажів - Гіда, Миколи, Мажора, Серпня та інших сильно впливає на дітей, чиї батьки там були і можливо там залишились. Ми змогли заспокоїти учнів, скупими фразам реагували на запитання та коментарі після фільму, адже рівень драми змушує мати у дорослих високий рівень власної емпатії та психологічної підготовки. Був і цікавий момент щодо лайки на екрані, якої було багато - це ж сувора правда. І хлопчик запитався "А ви ж нам забороняєте лаятись!?" Я відповів: "Виростеш, потрапиш у ДАП, тоді буде можна, а у гімназії - ти гімназист, і твоє звання зобов'язує."

Центр Самооборони "Галичина" рекомендує цей фільм! А щоб ще було цікавіше його дивитись трохи фактів про нього і його авторів.
Факт 1. Зйомки фільму "Кіборги" відбувалися на знімальному майданчику у селі Крюківщина Київської області. Частина матеріалу була відзнята в Чернігівській області, зокрема, на Гончарівському полігоні відтворили сцени танкових боїв, а на злітно-посадковій смузі запасного Чернігівського аеродрому — екстер'єр аеродрому.
Факт 2. Автор сценарію "Кіборгів" Наталія Ворожбит створила сюжет для 4-серійного фільму. На основі цього сценарію зробили повнометражний фільм. Тому, за словами сценаристки, близько 60% сценарію до "Кіборгів" не увійшли. Але, за словами продюсера фільму Іванни Дядюри, 4-серійний фільм буде знятий, його покажуть по телебаченню у 2018 році.
Факт 3. Військовими консультантами "Кіборгів" стали реальні українські герої: Кирило Недря з позивним "Доцент", в реальному житті – кандидат наук, Андрій Шараскін з позивним "Богема" – актор, режисер, боєць Добровольчого українського корпусу "Правий сектор" та "людина Яроша", Євген Жуков, позивний "Маршал", який зараз очолює патрульну поліцію України, Євген Межевікін з позивним "Адам", Герой України, Олександр Тріпак, позивний "Редут", який декілька місяців очолював захист Донецького аеропорту.
Один хлопець придбав собі зелений лазер після фільму.
 Пояснюю як застосовують лазери у бою. 

Факт 4. Як повідомила продюсер "Кіборгів" Іванна Дядюра, прокатом фільму зацікавлені у країнах Балтії, Польщі, Канаді. Також є домовленість із Міністерством закордонних справ України про показ стрічки упродовж року в українських посольствах в різних куточках світу.
Факт 5. Виконавець ролі Серпня В'ячеслав Довженко і один із прототипів цього персонажа Андрій "Богема" Шараскін – близькі друзі, товаришують ще зі студентських років.
Факт 6. Сергій Безруков насправді не пробувався на роль Серпня. А балачки про це виникли з легкої руки виконавця цієї ролі В'ячеслава Довженка, коли він пожартував на адресу Андрія Шараскіна: "Дякуй богу, що тебе не Безруков гратиме".
Факт 7. Усіх акторів для "Кіборгів" обрали за результатами акторських проб. На 6 головних ролей, за словами режисера, переглянули близько 150 акторів.
Факт 8. Використати пісню "Гуцулка Ксеня" у фільмі запропонував В'ячеслав Довженко, бо знав, що саме її прототип його героя вважає "стильовою українською, не схожою ні на що". Режисер Ахтем Сеітаблаєв ідею підтримав, назвав пісню "стильним закарпатським танго". У фільмі "Гуцулку Ксеню" виконав сам В'ячеслав.
Факт 9. Гурт "Океан Ельзи" не лише подарував "Кіборгам" саундтрек "Мить", всю іншу оригінальну музику до фільму написав клавішник "ОЕ" Мілош Єліч у співавторстві з молодим українським композитором Андрієм Пономарьовим.
Факт 10. Епізод стрічки з викраденням одним із "кіборгів" машини у "сєпарів" – майже правда. Тільки у фільмі це джип, а в реальності, за словами Кирила Недрі, був "Урал".

Факт 11. У фільмі присутні роботи іконописця львівського художника, реставратора, письменника, музиканта і волонтера Левка Скопа
Факт 12. Ахтем Сейтаблаєв, український режисер написав у себе у фейсбуці: "Дорогi друзi, разом з командою представляємо вам офiцiйний трейлер нашого фiльму КIБОРГИ. Амiна Окуєва, моя сестро... особисто я присвячую цю прем'єру тобі. Вiчна пам'ять... Героï не вмирають... Слава Украïнi!"

Джерела інформації:
https://24tv.ua/ukrayina_tag1119

четвер, 7 грудня 2017 р.

Стратегія патріотизму на 5 років

Вчора доповідав на засіданні Комісії освіти і науки про Стратегію національно-патріотичного виховання Львівщини на 2016-20 роки. Всі мої пошуки змусили мене поставити під сумнів прагнення влади і у Львові і у Львівській області чітко і прозоро реалізовувати Стратегію Президента щодо патріотизму на цей період. Ясно що не Порошенко це писав і з'ясував, що найбільшими проблемами у цій сфері є відсутність ефективного механізму формування та реалізації державної політики у сфері національно-патріотичного виховання; брак комунікацій з громадянським суспільством з питань національно-патріотичного виховання; недостатні зусилля держави у сфері політики консолідації суспільства, формування активної громадянської позиції та національно-патріотичної свідомості громадян України, особливо дітей і молоді. Але вже два роки минуло і у нас МАЙЖЕ НУЛЬ! Чому я так стверджую? Дуже просто! Моя доповідь починалась з цифр міської Стратегії патріотизму. У 2017 році – 2 млн. 390,0 тисяч гривень на реалізацію заходів, у наступні роки суми відповідно: 1,814 млн.,1,614 млн., 1,614 млн. Через три роки буде ефект, ура! І всі стануть патріотами ... за більш ніж 7 млн.! Я завжди дивлюсь на системність таких програм та заходів. Коли мене запрошували консультувати міське управління освіти щодо того, що потрібно зробити у першу чергу, я відразу сказав - матеріальна база у школах предмету Захист Вітчизни! ідея полягала у тому, щоб створити умови вчителям, а потім вимагати від них якусь роботу. Бо до цього було навпаки - нічого не давали, а роботу роби і навчальну програму Захисту Вітчизни виконуй! Цього року витратили цих два мільйони, закупили майно у кілька шкіл. Але старі вчителі та деякі проросійські громадські діячі переконали закупити на майже 400 тисяч АК-74... дерев'яних! На мої попередження, що ММГ АК-74 має БЕЗКОШТОВНО видати військомат, а дерев'яні макети мають бути не АК, а щось сучасне - Форт-221, Малюк, Вулкан чи хоча би "Форт АК" влада зреагувала своєрідно. Вже є дошкокалаші (як сказали вчителі, які їх отримали), а кілька шкіл готові прийняти з військомату навчальні АК-74. Я коли почув обурення дошками у вигляді АК, попросив один екземпляр. І ось я його маю! Це шедеврально! Будемо рахувати приколи цієї дошки. Перший: НІДЕ немає закруглення - ні приклад, ні пістолетна рукоятка ні цівки! Це як навчити юнака притискати до плеча зброю чи виконувати роботу у двійках - пальці ріже! Другий прикол це пістолетна ручка! Звідки виробник взяв таку вигнуту револьверного типу ... з гострими краями але ДИТЯЧОГО розміру форму! Ремінь тонкий і закріплений не там, де потрібно, а на приклад якщо натягнути дві струни вийде балалайка! Це Галичина, панове! Сьогодні побачив, що концерн Калашніков пропонує покращити влучність своїх виробів минулого століття за рахунок власних обвісів. Тю, прокинулись! Вже Ізраїль років 5 мінімум їх продає для нашого ринку, а самі екіпірувались сучасними штурмовими гвинтівками - Тавор, М-16 чи Галілами.
Дерев'яна "балалайка" від чиновників Львова!
Унила морда квадратного дошкокалаша! :)
Але повернемось до нашої Стратегії. За моєї рекомендацією у місті створений Центр національно-патріотичного виховання Львова. Там зробили ремонт, щось закупили... там-тарам... І ВІН НЕ ПРАЦЮЄ! Вже 2018 рік стукає у двері! Це системність? Ні, панове, якщо за два роки залишились ці ж самі проблеми - відсутність ефективного механізму формування та реалізації державної політики у сфері національно-патріотичного виховання та брак комунікацій з громадянським суспільством з питань національно-патріотичного виховання то про системність мову вести складно. Стратегія повинна чітко вказувати шляхи подолання проблем. А окрім мільйонів я не побачив ні механізму, ні комунікацію з громадянським суспільством. Я ж постійно питаю громадських діячів з щойно створеної Громадської Ради в місті Львові про ці теми. Таке враження, що там як діяли програми фінансування ГОшек, так і залишились. А програми НЕМАЄ! Принцип "Ми виділили мільйон на початку року, ми витратили мільйон у кінці року!" не означає, що є програма та досягнутий ефект. Ефекти плануються, передбачаються конкретні результати. Якщо про міський Центр НІЧОГО не чути, відповідальні особи ухиляються від контактів з патріотичною громадськістю, то де ЕФЕКТ? Дайте мені його помацати!
Щодо програми реалізації Стратегії патріотизму у області, то її тупо НЕМАЄ! Є обласна програма
«Молодь Львівщини» на 2016 – 2020 роки, де проблеми визначені такі: - недосконалість правового регулювання;
- низький рівень взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та громадських об'єднань, які представляють інтереси молоді;
- нечіткість визначення прав і обов'язків молоді та суб'єктів, які беруть участь у реалізації державної молодіжної політики;
- відсутність розгалуженої мережі молодіжних громадських організацій в районах, містах і селищах області. А також є й така проблема: недостатній рівень володіння іноземними мовами, що є поширеними в державах - членах Європейського Союзу. Я читаю завдання програми і починаю тупити, чому тоді основними завданнями реалізації Програми є:
- національно-патріотичне виховання молоді - сприяння діяльності громадських організацій та реалізації заходів і програм, спрямованих на національно-патріотичне виховання;

- громадянськість – здійснення заходів, спрямованих на утвердження громадянської свідомості й активної громадянської позиції молоді;
- здоровий та безпечний спосіб життя – здійснення заходів, спрямованих на поширення серед молоді здорового та безпечного способу життя? Є проблема, є завдання, воно ж має якось корелюватись? І де у програмі ГРОШІ!? Я розумію вислів у межах бюджетних надходжень і т.д. але це не той підхід, панове, не системний...
Я підсумую своє есе тезами доповіді, з яких я почав виступ на комісії: "Національно-патріотичне виховання охоплює такі сфери життя української держави: освіту, науку, культуру та мистецтво, профорієнтацію на військові спеціальності та службу у війську, історію, краєзнавство, туризм, фізкультуру, спорт, популяризацію здорового способу життя, цивільну оборону, оборону України у цілому." Тому саме на освіту має спрямовуватись Програма національно-патріотичного виховання Львівщини. Але як член Координаційної Ради з питань національно-патріотичного виховання при ЛОДА з низкою ветеранів та волонтерів БЕЗ АКТИВНОЇ УЧАСТІ КЕРІВНИЦТВА ЛОДА вже запропонували програму на обговорення. Тільки у нашому варіанті це програма військово-патріотичного виховання! І ми будемо за неї боротись!